Medveszőlő |
![]() |
(Uva ursi)
Az uva-ursit (arbutint) kezdetben a női húgyúti gyulladások kezelésére használták, szinte "kisepri" a veséből a gyulladást okozó mikrobákat.
Nem csak a mikrobákat pusztítja el, de serkenti a test vízhajtó képességét is, akkor, amikor arra a leginkább szükség van.
A tudomány a medveszőlőteát kiegészítő terápiaként ajánlja a hólyag- és vesebetegségekben, rövid ideig tartó alkalmazásra, mert az akut vese- és hólyaghurut a medveszőlőlevél teájával kezelve hamar elmúlik. A levél hatásos gyulladásellenes szer a vese, a hólyag és a húgyutak területén.
A levelekből és leveles hajtásokból készült főzet ismert vizelethajtó, fertőtlenítő szer, amit húgyúti fertőzések, hólyagbántalmak és vizelési panaszok esetén fogyasztanak. Az indián nők a menstruációval járó panaszaik enyhítésére is fogyasztják.
A levelekből készült főzettel szájban lévő sebeket és sorvadt fogínyt öblögetnek, vagy pedig fertőzött szemet és sebeket mosnak.
A levelekből készült erős főzetet csonttörésekkor keletkezett sebek lemosására és fertőtlenítésére is használják.
A modern fitoterápiában baktériumok okozta húgyúti fertőzések, krónikus hólyaghurut, menstruációt megelőző panaszok, valamint hasmenés kezelésére javasolják.
Javasolt az étrendből hiányzó vitaminok és mikroelemek pótlására.
Erősíti az érfalakat.
Fontos tudnivaló, hogy a medveszőlő elősegíti a méh összehúzódását is, ezért várandós anyáknak nem ajánlott a fogyasztása, szintén nem a szoptatás idején, s a magas cserzőanyag-tartalom miatt 2 éves kor alatt szintén nem javasolják használatát. |